KAVAN Pilatus PC-6 Porter - Návod ke stavbě

From KAVAN RC Wiki
Revision as of 14:12, 18 September 2024 by Mr. KAVAN (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Other languages:

Úvod

Blahopřejeme vám k zakoupení polomakety švýcarského užitkového letadla kategorie STOL Pilatus PC-6 Porter. Stali jste se majiteli modelu s konstrukcí z takřka nerozbitného pěnového EPO (extrudovaný polyolefin) poháněného výkonným střídavým motorem napájeným z LiPo akumulátorů. Každý, kdo již zvládá létání s modelem s křidélky, si stoprocentně užije pilotáž této elegantní polomakety!

KAV02.8089 KAVAN Pilatus PC-6 Porter - blueKAV02.8090 KAVAN Pilatus PC-6 - red

KAV02.8089 KAVAN Pilatus PC-6 Porter - modrá   |   KAV02.8090 KAVAN Pilatus PC-6 Porter - červená

Pilatus PC-6 Porter/Turbo-Porter

Technické specifikace (PC-6/B2-H4)
Rozpětí 15,87 m
Délka 10,90 m
Základní provozní hmotnost 1 250 kg
Maximální vzletová hmotnost 2 800 kg
Maximální cestovní rychlost 232 km/h (125 KTAS)
Vzdálenost vzletu (překážky nad 15 m) (STOL) 440 m
Přistávací vzdálenost (překážky nad 15 m) (STOL) 315 m
Motor Pratt & Whitney Canada PT6A-27
Více informací naleznete zde: https://www.pilatus-aircraft.com.

Jednomotorový švýcarský užitkový letoun Pilatus PC-6 Porter, původně poháněný plochým šestiválcovým motorem Lycoming, uskutečnil svůj první let v roce 1959. Brzy následoval vylepšený Turbo-Porter poháněný turbovrtulovým motorem. V průběhu let vynášely tento krásný letoun na oblohu turbovrtulové motory Turbomeca Astazou II, Garret Air Research TPE 331 a nakonec Pratt & Whitney Canada PT6A (asi 70 % všech kdy vyrobených PC-6).

Neuvěřitelné, téměř vrtulníkové schopnosti krátkého vzletu a přistání si rychle získaly pozornost vojenských i komerčních provozovatelů. Vybaveny kolovými podvozky, lyžemi nebo plováky slouží Portery spolehlivě a neúnavně po celém světě - létají nad pouštěmi, džunglemi, jezery, horami, sněhem a ledem - prostě všude. Není divu, že PC-6 drží světový rekord v přistání letadla s pevnými křídly, a to ve výšce 5 750 m (18 865 stop) na ledovci Dhaulagiri v Nepálu.

Po 604 dodávkách za 63 let ukončil Pilatus výrobu v roce 2022...

Ještě než začnete

  1. Pokud zatím nejste zkušený pilot RC modelů, začněte vyhledávat zkušeného modeláře, který před prvním vzletem zkontroluje váš nový model, zalétá jej a vytrimuje a poskytne vám pomoc během prvních letů. RC modely jsou přece jen poněkud složité, a zkušený modelář může rychle prověřit váš model - a vy získáte jistotu, že úspěchu prvních letů nestojí nic v cestě.
  2. Prosíme, model sestavujte přesně podle návodu. Nepokoušejte se model jakýmkoliv způsobem upravovat nebo měnit, protože tím můžete způsobit zhoršení jeho letových vlastností. Pokud provedete jakékoliv úpravy, které nejsou v souladu s tímto návodem, činíte tak výhradně na svoji vlastní odpovědnost.
  3. Než začnete, prosím, zkontrolujte celý obsah stavebnice podle návodu, abyste měli jistotu, že žádná část nechybí nebo není poškozena. Při rozbalování postupujte, opatrně, nic zbytečně neroztrhávejte a nerozřezávejte - nepočínejte si, prosím, jako netrpělivá novomanželka při rozbalování svatebních darů. Tímto způsobem se také lépe seznámíte se všemi částmi modelu. Pokud zjistíte, že nějaký díl chybí nebo je poškozený, prosím, neprodleně kontaktujte prodejce, u kterého jste model zakoupili.
    Pozn.: Prodejce nemůže přijmout stavebnice k vrácení, pokud byla stavba zahájena.
  4. Každý díl před nalepením na místo vyzkoušejte. Před montáží se ujistěte, že používáte správný díl a že dobře sedí. Žádné množství lepidla nemůže nahradit špatně padnoucí díl.
  5. Návod obsahuje zřetelně vyznačenou polohu těžiště a doporučené výchozí velikosti výchylek ovládacích ploch. Dodržení správné polohy těžiště je naprosto zásadní podmínkou pro to, aby byl model ovladatelný a letuschopný. Správnou polohu je nutno bezpodmínečně dodržet. Pro první vzlet model zkompletujte tak, aby těžiště odpovídalo údaji v návodu - to je bezpečná hodnota pro zkušeného pilota, který je seznámen s chováním modelu v plném rozsahu běžných letových rychlostí. Těžiště více vpředu znamená model „hodnější“, stabilnější a snáze ovladatelný. Zadní poloha těžiště značí model „živější“, s menší stabilitou, s rychlejšími reakcemi na řízení a celkově náročnější na ovládání - proto je vhodné začít s přední polohou těžiště, a teprve poté, co s pilotáží modelu seznámíte a sžijete, můžete začít experimentovat.

Bezpečnostní opatření

Tento RC model není hračka. Používejte jej opatrně a důsledně dodržujte pokyny uvedené v tomto návodu.

Model sestavte přesně podle tohoto návodu. Model NEMODIFIKUJTE ani neupravujte. V opačném případě záruka automaticky zaniká. Postupujte podle pokynů, abyste na konci montáže získali bezpečný a pevný model.

Osoby mladší 14 let smějí model používat pouze pod dohledem dospělé osoby.

Před každým letem se ujistěte, že je model v perfektním stavu. Dbejte na to, aby veškeré vybavení fungovalo správně a aby model neměl poškozenou konstrukci.

Létejte pouze ve dnech se slabým větrem a na bezpečném místě mimo dosah překážek.

Zásady bezpečného provozu

  • RC letadlo není hračka! Při nesprávném použití může způsobit vážná zranění a škody na majetku. Létejte pouze na bezpečném místě a dodržujte všechny pokyny a doporučení uvedené v tomto návodu. Pozor na vrtuli! Volné předměty, které se mohou do vrtule namotat, včetně volného oblečení nebo jiných předmětů jako jsou tužky a šroubováky, držte mimo dosah točící se vrtule. Dbejte, aby otáčející se vrtule byla v bezpečné vzdálenosti od prstů a obličeje - vašeho i ostatních lidí a zvířat.
  • Jakožto vlastník tohoto výrobku jste výhradně zodpovědný za to, že je provozován způsobem, kterým neohrožujete sebe ani ostatní, ani nevede k poškození výrobku nebo jiným škodám na majetku. Model je ovládán prostřednictvím vysokofrekvenčního signálu, který může podléhat rušení z vnějších zdrojů mimo vaši kontrolu. Nikdy také nelze zcela vyloučit možnost nějaké závady na modelu nebo pilotážní chyby, takže je vhodné vždy létat s modelem tak, aby se všech směrech nacházel v bezpečné vzdálenosti od okolních předmětů a osob, protože tato vzdálenost pomůže zabránit zranění nebo škodám na majetku.
  • S modelem nelétejte, jsou-li baterie nebo akumulátory ve vysílači vybité.
  • Model vždy provozujte na volném prostranství mimo dosah elektrického vedení, aut, dopravy nebo lidí. Nepoužívejte model v obydlených oblastech, kde může dojít ke zranění nebo poškození.
  • Pečlivě dodržujte pokyny a varování pro toto a všechna volitelná podpůrná zařízení (nabíječky, dobíjecí baterie atd.), která používáte.
  • Udržujte všechny chemikálie, malé části modelu a veškerá elektrické zařízení mimo dosah dětí.
  • Voda a vlhkost mohou způsobit poškození elektroniky. Zabraňte působení vody na všechno vybavení, které není speciálně navrženo a vyrobeno jako odolné vůči tomuto působení.
  • Model je zhotoven v převážné většině z plastů - není nehořlavý. Model nesmí být vystaven působení vyšších teplot (v blízkosti zdrojů tepla, na přímém slunci, v uzavřeném interiéru auta apod.), jinak hrozí nebezpečí zdeformování pěnového draku modelu nebo jiné škody.

Technické specifikace

Rozpětí 1500 mm
Délka 1112 mm
Hmotnost 700–770 g
Plocha křídla 27,9 dm²
Letová hmotnost 1650–1700 g
Motor C3548-750
Regulátor KAVAN R-40SB SBEC
Vrtule 10×6” třílistá

Obsah sady

100% osazený, pouze krátkou montáž vyžadující model (serva, střídavý motor, regulátor otáček, vrtule), návod ke stavbě.

Pro dokončení modelu ještě budete potřebovat

  • Nejméně šestikanálový vysílač a přijímač, pohonný akumulátor LiPo 14,8 V 2600-3300 mAh.
  • Běžné modelářské nářadí: modelářský nůž (KAV66.770), šroubováky, kleště, plochý klíč č. 10, 1,5 mm a 2,5 mm imbusovou kličku nebo šroubovák, brusný papír atd.
  • Lepidlo: střední nebo husté vteřinové lepidlo (e.g. KAV56.9952 nebo KAV56.9953), lepící tmel (silikonový nebo MS polymerový).

Stavba modelu

  1. Podvozek zasuňte do šachet v trupu až uslyšíte cvaknutí, zasuňte plastové vložky a zajistěte otočením plastových západek.
  2. Podvozkové vzpěry upevněte k trupu šrouby M2×12 mm (nedotahujte úplně).
  3. Podvozkové vzpěry upevněte k podvozku šrouby M3×10 mm. Na závit šroubů naneste kapku modrého prostředku pro zajišťování šroubových spojů, ale šrouby nedotahujte úplně.
  4. Poloviny křídla nasuňte na trubkovou spojku křídla.
  5. Kabely s multikonektory zapojte do příslušných zásuvek v polovinách křídla.
  6. Váš přijímač zapojte dle schématu (Obr. 6). Přijímač s připojenými servy a regulátorem otáček upevněte v zadní části kabiny pomocí pásku samolepícího suchého zipu nebo oboustranné samolepící pásky s pěnovou vrstvou a antény umístěte tak, aby jejich aktivní části byly na sebe navzájem kolmé (máte-li přijímač s diverzitními anténami).
    Pozn.: Ve výchozím provedení se serva křidélek, klapek, směrovky a příďové nohy připojují do přijímače pomocí speciální zapojovací desky nainstalované v modelu, což umožňuje pro ovládání modelu používat i ty nejjednodušší šestikanálové RC soupravy. Pokud chcete používat nezávislé ovládání křidélek a klapek, jaké umožňují pokročilejší počítačové RC soupravy, je nutno zapojení palubní elektroniky příslušným způsobem upravit pomocí páru redukčních kabelů (např. KAV02.8091.9).

    LED světla jsou pouze napájena ze zapojovací desky - nejsou nijak dálkově ovládána.
  7. Křídlo položte na trup a zajistěte pomocí zajišťovací desky křídla a dvou plastových šroubů M6×40 mm.
  8. Nasaďte vzpěry křídla a zajistěte je nasunutím dvou sponek.
  9. Na sucho, bez lepení vyzkoušejte, zda ocasní plochy lícují s trupem. Důkladně zkontrolujte, že dobře dosedají bez štěrbin a svislá ocasní plocha je kolmá na vodorovnou. Je-li třeba, díly zabruste. Jakmile jste spokojeni, na styčné plochy na kýlovce naneste střední nebo raději husté vteřinové lepidlo (popř. silikonový nebo MS polymerový lepící tmel) a kýlovku přilepte k trupu.
  10. Vodorovnou ocasní plochu zasuňte na místo a zajistěte ji plastovým šroubem M6×40 mm.
  11. Namontujte ostruhu a ovládací táhlo směrovky/ostruhy. Na stavěcí šrouby pojistného kroužku a pák nezapomeňte nanést kapku modrého prostředku pro zajišťování šroubových spojů.
  12. Na hřídel unašeče nasaďte vrtuli a zajistěte ji maticí s podložkou, kterou pevně dotáhněte klíčem č. 10. (Z bezpečnostních důvodů je ale vhodnější ponechat montáž vrtule až nakonec, když po zapojení RC soupravy ověříte, že se motor otáčí ve správném smyslu.) Kužel vrtule upevněte pomocí šroubu M2,5×20 mm.
  13. Střední vreřinovým lepidlem přilepte makety antén k trupu.
  14. Otevřete kryt prostoru pro akumulátor v přídi a pohonný akumulátor vložte dovnitř. Zapněte vysílač, ovladač plynu stáhněte zcela dolů - teprve potom můžete připojit pohonný akumulátor k regulátoru otáček. Proveďte kalibraci rozsahu plynu regulátoru otáček dle návodu k jeho obsluze v příloze. Se všemi ovladači a trimy v neutrálu nastavte do středové polohy všechna kormidla.

    Instalace plovákové sady (volitelná - prodává se samostatně)
  15. Připevněte vzpěry k plovákům a zajistěte je plastovými výztuhami a samořeznými šrouby 2,0×10 mm.
  16. Zatlačte vzpěry do otvorů ve spodní části trupu, dokud neuslyšíte „Cvak!“, zasuňte plastové vložky a zajistěte je otočením západek.
  17. Nainstalujte vodní kormidlo na místo. Nezapomeňte na stavěcí šroub nanést kapku modrého zajišťovače závitů.

Instalace RC soupravy a příprava k letu

Doporučené výchylky *Malé výchylky Velké výchylky
Výchylky Expo Výchylky Expo
Křidélka ±11 mm 30 % ±15 mm 30 %
Výškovka ±11 mm 30 % ±20 mm 30 %
Směrovka ±16 mm 20 % ±25 mm 20 %
Klapky Vzlet: -10 mm dolů / Přistání: -22 mm dolů
  • Při instalaci a zapojování palubní RC soupravy se řiďte návodem k její obsluze.
  • Po úplném sestavení modelu zapojte palubní RC vybavení a přezkoušejte činnost serv - správný smysl a velikost výchylek. Pokud má některé kormidlo příliš velké výchylky, posuňte táhlo na páce serva blíže ke středu - nebo na páce kormidla dále od kormidla). Pokud by naopak výchylka byla příliš malá, postupujte právě opačným způsobem.


*) Malé výchylky uvedené v tabulce jsou vhodné pro méně zkušené piloty a normální létání. Velké výchylky jsou určeny pro zkušené piloty, kterým umožní naplno využít schopnosti modelu.

Zvláště méně zkušení piloti mohou shledat létání s jejich Porterem snadnějším při využití několika dodatečných mixů (poměry mixů pro velké výchylky kormidel):

  • Křidélka → Směrovka: směrovka 12 mm vlevo při plných křidélkách doleva, směrovka 12 mm vpravo při plných křidélkách doprava.
  • Diferenciace výchylek křidélek: křidélka 15 mm nahoru/8 mm dolů.
  • Klapky → Výškovka: výškovka 1 mm dolů pro klapky pro vzlet, výškovka dolů 2 mm pro klapky pro přistání.
  • Zkontrolujte smysl otáčení vrtule. Pokud by byl nesprávný, prostě mezi sebou prohoďte kterékoliv dva z trojice vodičů mezi regulátorem otáček a motorem.
  • Zkontrolujte správnou polohu těžiště (56–60 mm) - případné změny polohy se snažte dosáhnout změnou polohy pohonných akumulátorů. (Obr. 18). Pokud by to nestačilo, neváhejte přidat potřebné množství zátěže do přídě nebo do ocasu - zatímco pár gramů navíc letové vlastnosti modelu prakticky neovlivní, nesprávnou polohu těžiště model pozná ihned.
  • Před prvním vzletem naplno nabijte akumulátory ve vysílači i pohonné pro model, přezkoušejte funkci RC soupravy a proveďte zkoušku dosahu dle návodu k obsluze RC soupravy. Dosah s motorem běžícím na plný plyn nesmí být o mnoho (ne více než 10 %) menší, než s motorem vypnutým. Pokud není zkouška dosahu 100% úspěšná, nepokoušejte se o vzlet.
  • Pokud nejste zkušeným pilotem RC modelů nebo ještě nemáte větší zkušenosti s daným typem modelů, svěřte raději první let do rukou zkušeného pilota. Není to žádná ostuda - i skutečná letadla zalétávají nejprve zkušení tovární piloti. Pravděpodobně v každém modelářském klubu najdete superzkušeného pilota, který zalétává modely značné části ostatních členů.

Létání

Zalétání a vytrimování modelu je bez záludností; odpovídá typickým strojům této velikosti a uspořádání - a pro středně pokročilého pilota, jemuž jsou tyto modely určeny, nebude představovat problém.

„Sea“ Porter

Model je rozumné nejprve zalétat s kolovým podvozkem, abyste se blíže seznámili s jeho letovými vlastnostmi. Vyzkoušejte bezpečnou rychlost pro vzlet a přistání, naučte se využívat klapky. Po namontování plováků znovu zkontrolujte polohu těžiště. V případě potřeby posuňte pohonný akumulátor nebo přidejte zátěž do přídě či ocasu.

Pro první lety vyhledejte klidnou vodní plochu, pokud možno se vyhněte jezeru nebo rybníku obklopenému vysokými stromy, které způsobují turbulenci nad hladinou. Vysoké stromy by vás také nutily rychle přejít do strmého stoupání po vzletu nebo strmému přiblížení na přistání, což je nebezpečné. Zvolte den, kdy vane slabý vítr - vzlet je jednodušší, pokud jsou na vodě malé vlnky, než když je hladina „jako sklo“.

Obvyklým způsobem model připravte ke vzletu, zkontrolujte, zda RC souprava a pohonný systém pracují správně. Model spusťte na vodu, přitáhněte výškovku a s jemným přidáním plynu poodjeďte od břehu. Ovládání směru by mělo být díky účinnému vodnímu kormidlu snadné. Jakmile jste v dostatečné vzdálenosti od břehu, vypněte motor - model se sám stočí v důsledku „korouhvičkového“ efektu svislé ocasní plochy proti větru.

Přidejte plyn a nechejte model nabrat rychlost, až se zvedne do skluzu na stupních plováků. Výškovku nechejte v neutrálu, nepřitahujte, dokud model nemá bezpečnou rychlost pro odlepení (větší, než s kolovým podvozkem). Poté jemně přitáhněte, nesnažte se model „urvat“ do prudkého stoupání nebo prudké zatáčky. Díky zvýšenému odporu plovákový Porter reaguje na řízení pomaleji. Pro vodorovný let bude také potřebovat vyšší otáčky motoru. Nechejte model nastoupat do bezpečné výšky (cca 50 m) a začněte se seznamovat s chováním modelu. Měli byste vyzkoušet několik nasazení na přistání - nejprve simulovaných ve větší výšce, poté těsně nad vodou.

Nenechte se ale unést vaším novým krásným modelem. Pamatujte, že si musíte ponechat dostatek energie nejen pro bezpečné přistání, ale také pro pojíždění zpátky ke břehu! Na přistání se přibližujte co nejplynuleji, s plynem otevřeným o něco více, než bylo třeba pro model s kolovým podvozkem. Model na hladinu posaďte jemně a plynule.

Po návratu do „doků“, zkontrolujte, zda dovnitř modelu nepronikla voda. V případě potřeby ji pečlivě vysušte houbičkou nebo hadříkem. Zkontrolujte, zda plováky nejsou poškozeny kontaktem s něčím, co by plulo ve vodě, pečlivě zkontrolujte vodní kormidla.

Na konci letového dne opatrně a pečlivě umyjte plováky a model osušte zvenčí i zevnitř. Je dobré vzít si s sebou k vodě láhev čisté pitné vody, houbičku a měkký čistý hadřík. Kovové díly na vnějšku modelu mohou být šťastnější, pokud je budete chránit několika kapkami mazadla WD-40 s antikorozními účinky.

Příloha

KAVAN R-40B instrukce

Naleznete zde: KAVAN regulátory - návod ke stavbě.

Recyklace (Evropská unie)

Elektrická zařízení opatřená symbolem přeškrtnuté popelnice nesmějí být vyhazována do běžného domácího odpadu, namísto toho je nutno je odevzdat ve specializovaném zařízení pro sběr a recyklaci. V zemích EU (Evropské unie) nesmějí být elektrická zařízení vyhazována do běžného domácího odpadu (WEEE - Waste of Electrical and Electronic Equipment - Likvidace elektrických a elektronických zařízení, směrnice 2012/19/EU). Nežádoucí zařízení můžete dopravit do nejbližšího zařízení pro sběr nebo recyklačního střediska. Zařízení poté budou likvidována nebo recyklována bezpečným způsobem zdarma. Odevzdáním nežádoucího zařízení můžete učinit důležitý příspěvek k ochraně životního prostředí.

EU prohlášení o shodě

Tímto KAVAN Europe s.r.o. prohlašuje, že tento model Pilatus PC-6 Porter další zařízení s ním dodávaná jsou v souladu s požadavky příslušných evropských směrnic a harmonizovaných norem. Úplné znění EU prohlášení o shodě je k dispozici na této internetové adrese: www.kavanrc.com/doc/.

Záruka

KAVAN Europe s.r.o. zaručuje, že tato stavebnice je v okamžiku prodeje prosta vad jak v materiálu, tak i v provedení. Tato záruka nekryje žádné části poškozené používáním nebo v důsledku jejich úpravy; v žádném případě nemůže odpovědnost výrobce a dovozce přesáhnout původní pořizovací cenu stavebnice. Firma KAVAN Europe s.r.o. si také vyhrazuje právo změnit nebo upravit tuto záruku bez předchozího upozornění. Stavebnice je předmětem průběžného vylepšování a zdokonalování - výrobce si vyhrazuje právo změny konstrukčního provedení bez předchozího upozornění. Protože firma KAVAN Europe s.r.o. nemá žádnou kontrolu nad možným poškozením při přepravě, způsobem stavby a nebo materiály použitými modelářem při dokončování modelu, nemůže být předpokládána ani přijata žádná odpovědnost za škody spojené s používáním uživatelem sestaveného modelu. Okamžikem, kdy se uživatel rozhodne použít jím sestavený model, přejímá veškerou odpovědnost. Pokud není kupující připraven přijmout tuto odpovědnost, měl by stavebnici neprodleně vrátit v úplném a nepoužitém stavu na místě, kde ji zakoupil. Tento záruční list opravňuje k provedení bezplatné záruční opravy výrobku dodávaného firmou KAVAN Europe s.r.o. ve lhůtě 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na přirozené opotřebení v důsledku běžného provozu, protože jde o výrobek pro sportovně-modelářské použití, kdy jednotlivé díly pracují pod mnohem vyšším zatížením, než jakému jsou vystaveny běžné hračky. Pohyblivé díly modelu (motor, serva a jejich převody, atd.) podléhají přirozenému opotřebení a po čase může být nezbytná jejich výměna. Záruka se nevztahuje také na jakoukoliv část modelu nebo RC soupravy, která byla nesprávně instalována, bylo s ní hrubě nebo nesprávně zacházeno, nebo byla poškozena při havárii, nebo na jakoukoliv část modelu nebo RC soupravy, která byla opravována nebo měněna neautorizovanou osobou. Stejně jako jiné výrobky jemné elektroniky nevystavujte vaši RC soupravu působení vysokých teplot, nízkých teplot vlhkosti nebo prašnému prostředí. Neponechávejte ji po delší dobu na přímém slunečním světle.