Der kleine Falke A1 (F1H) glider 1240mm - Návod ke stavbě

From KAVAN RC Wiki
This page is a translated version of the page KAVAN Der kleine Falke A1 glider kit 1240mm - Instruction manual and the translation is 100% complete.
Other languages:

Úvod

Větroň Der Kleine FALKE (Malý sokol, Sokolík) je určen začínajícím modelářům. Je to ideální model pro seznámení se základy stavby, který můžete dokončit jako volně létající (vyhovuje pravidlům třídy F1H neboli A1). Můžete ho také osadit miniaturní RC soupravou a popř. pohonnou jednotkou s elektromotorem a provozovat jej jako dálkově řízený model. Budete potřebovat základní modelářské nářadí, lepidla a laky, které v budoucnu využijete i při stavbě dalších modelů. Před zahájením stavby, prosím, důkladně prostudujte návod ke stavbě a stavební výkres.

Ještě než začnete

Lepidla: Můžete použít acetonová modelářská lepidla (UHU® Hart, Kanagom apod.), střední vteřinové lepidlo (KAV9952 KAVAN KAVAN CA 20g střední vteřinové lepidlo apod.) nebo voděodolné disperzní lepidlo (KAV9960 KAVAN disperzní lepidlo).

Laky: Zaponový lak (KAV56.9988) a ředidlo pro něj (KAV9990) z řady KAVAN Classic.

Nářadí a další potřeby: Dokonale rovná pracovní deska, do níž je možno zapichovat špendlíky (např. laťovka nebo spárovka aspoň 150×700 mm), modelářský nůž s výměnnými čepelemi (např. Excel K1 s čepelemi č. 11), žiletkovou pilku, pravoúhlý trojúhelník nebo úhelník, vrtačku s 1,5 mm, 2,5 mm a 5,5 mm vrtáky, jehlové pilníky, brusnou houbičku nebo brousítko s brusným papírem č. 180–200 a 360–400, modelářské špendlíky KAV0355, měkký plochý vlasový štětec, tenkou čirou plastovou fólii na zakrývání stavebního plánu/pracovní desky (např. rozříznutý velký polyetylénový sáček, zakrývací fólie pro malíře pokojů apod.).

Bezpečnostní opatření

Model, který budete stavět a létat, není hračka! Ačkoliv Vám může připadat lehký a pomalý v letu, je schopen při nesprávném zacházení způsobit zranění nebo jiné škody. Je na Vás a jen na Vás, zda model postavíte správně, řádně zalétáte a dále budete létat v souladu s běžnými zvyklostmi a pravidly (a také selským rozumem). Pokud s modely letadel právě začínáte, požádejte o radu ve Vašem modelářském obchodu nebo zkušeného modeláře v místním modelářském klubu tak, abyste našli dobrého instruktora.

Před stavbou: Model stavte přesně podle návodu. Neměňte nebo neupravujte model, protože pokud tak učiníte, riskujete, že model může být nebezpečný nebo neschopný letu. Najděte si čas pro stavbu, stavějte vše pevně a spolehlivě. Použijte odpovídající nářadí, příslušenství a další vybavení, které je v prvotřídním stavu. Správně instalujte všechny části modelu a model kontrolujte před prvním a každým dalším letem.

Pozn.: My, jako výrobce stavebnice Vám můžeme zaručit stavebnici prvotřídní kvality s podrobným návodem, ale letové vlastnosti a výkony závisí výhradně na tom, jak model dokončíte Vy. Protože nemáme žádnou kontrolu nad tím, jak model dokončíte a provozujete, nemůžeme převzít (a nemůže být ani předpokládána) jakoukoliv odpovědnost za případné škody způsobené nebo související s provozem Vámi dokončeného modelu.

Technické údaje

Rozpětí 1240 mm
Délka 870 mm
Hmotnost cca 160 g (F1H: min 220 g)

Stavba modelu

Než se pustíte do stavby, je dobré se rozhodnout, v jakém provedení model dokončíte:

Volně létající větroň: Der Kleine FALKE vyhovuje pravidlům soutěžní kategorie F1H (A1), pokud jej dovážíte tak, aby letová hmotnost byla minimálně 220 g.

RC větroň: S použitím miniaturního přijímače a dvou 5–6g mikro serv získáte výborný malý větroň s ovládanou směrovkou a výškovkou, který může být klidně i vaším vůbec prvním RC modelem. Letová hmotnost by měla být také okolo 220 g.

RC motorový větroň: Konstrukce modelu počítá i s možností použití pohonné jednotky s malým střídavým motorem s tlačnou vrtulí na pylonu nad křídlem. V tomto provedení by letová hmotnost měla být zhruba 300–320 g.

Křídlo

  1. Obě poloviny náběžné části křídla č.1 a č.2 přebruste brusnou houbičkou. Náběžnou hranu dobruste do správného tvaru – viz řez křídlem vlevo nahoře na stavebním plánku.
  2. Na rovné desce překryté tenkou plastovou folií k náběžné části křídla č.1 přilepte lištu č.3. Dbejte na její správnou orientaci – viz řez křídlem vlevo nahoře na stavebním plánku. Před přilepením oba díly k sobě na sucho přiložte a zabruste, je-li třeba, aby dokonale lícovaly.
  3. Po vytvrzení lepidla zabruste spodní stranu slepených dílů č.1 a č.3 do roviny.
  4. Náběžnou části poloviny křídla si podložte vhodnou lištou a přilepte k ní odtokovou část křídla č.4.
  5. Po vytvrzení lepidla přebruste polovinu křídla tak, aby náběžná i odtoková část dokonale navazovaly.
  6. Na vnější konec poloviny křídla přilepte lištu č.8. Po zaschnutí ji zabruste podle profilu křídla. Stejným způsobem sestavte i druhou polovinu křídla.
  7. Z dílů č.5 a č.6 slepte spojku křídla.
  8. Spojku zkusmo vložte do výřezů v polovinách křídla a poloviny křídla na koncích podložené tak, aby vzniklo správné vzepětí 35 mm (viz obrázek vlevo na stavebním plánku) přiložte k sobě. Styčné plochy polovin křídla zabruste do úkosu tak, aby obě poloviny křídla dokonale lícovaly.
  9. Jakmile jste spokojeni, do jedné poloviny křídla vlepte spojku křídla a po jejím zaschnutí přilepte druhou polovinu křídla, tak, aby bylo dodrženo správné vzepětí.
  10. Uši křídla slepte ze dvou dílů č.9. Spoj zabruste brusnou houbičkou do hladka. Potom uši přilepte ke střední části křídla tak, aby bylo dodrženo správné vzepětí (viz obrázek vlevo na stavebním plánku).
  11. Přilepte výztuhu křídla č.7.
  12. Celé křídlo přelakujte řídkým zaponovým lakem. Postupně naneste 3 vrstvy laku, každou vrstvu po zaschnutí jemně přebruste jemnou brusnou houbičkou. Nakonec křídlo polepte samolepkami.

Trup a ocasní plochy

  1. Na základní díl trupu č.10 kolmo přilepte trupové přepážky č.18–22.
  2. Na přepážky přilepte horní podélníky trupu č.34.
  3. Postupně přilepte díly přídě trupu č.11–13.
  4. Postupně přilepte díly konce trupu č.28–33.
  5. Přilepte dolní trupové podélníky č.41.
  6. Oba boky trupu zabruste do čista dle stavebního plánu.
  7. Přilepte bočnice trupu č.23.
  8. Přilepte díl trupu č.14.
    Pozor: Lepidlo však naneste POUZE v přední části, kde se stýká s dílem č.13, a jen bodově v zadní části (u poutacího kolíku křídla).
  9. Přilepte ostatní díly horní části trupu č. 15–17.
  10. Trup zabruste do oblých tvarů a jemně přebruste.
  11. Otvory pro poutací kolíky křídla protáhněte vrtákem o průměru 2,5 mm. Kolíky zalepte na místo.
  12. V naznačeném místě dílu č.14 ho žiletkovou pilkou prořízněte a opatrně oddělte kryt kabiny od trupu. Na jeho spodní část vpředu přilepte díl č.27. Pozor, díl přesahuje přední hranu krytu kabiny - přesah je naznačen ryskou na dílu č.27.
  13. Pomocí gumových ok připoutejte křídlo k trupu. V zadní části krytu kabiny postupně vybruste přechod tak, aby dobře dosedal na křídlo.
  14. Na dno trupu přilepte vnitřní opěrnou desku vlečného háčku č. 24, tak, aby naznačený otvor pro vlečný háček byl v podélné ose trupu. Otvor provrtejte 1,5 mm vrtákem a na jeho ústí na spodní straně trupu nalepte vnější opěrnou desku č.25.
  15. Celý trup přelakujte řídkým zaponovým lakem. Postupně naneste 2–3 vrstvy laku, každou vrstvu po zaschnutí jemně přebruste jemnou brusnou houbičkou.
  16. 5,5 mm vrtákem opatrně protáhněte otvor pro trubkový ocasní nosník.
  17. Opatrně odřízněte kormidla 37 od stabilizátorů motýlkových ocasních ploch 36. Označte si místa středů můstků, které propojovaly stabilizátor s kormidlem. Hrany stabilizátorů (kromě středu) a kormidel zabruste do oblouku.
  18. Na rovné ploše k sobě slepte obě poloviny motýlkových ocasních ploch č.36. Pro dodržení správného úhlu obou ploch použijte dodávanou šablonu (v sáčku s příslušenstvím J). Po zaschnutí spoj ze spodu přebruste. Ke kompletu přilepte trubkový ocasní nosník.
  19. V otvoru hlavice pro trubkový ocasní nosník jehlovým pilníkem vybruste drážku pro protažení trubic lanovodů do prostoru pro elektroniku v přídi.
  20. Do trupu zasuňte trubkový ocasní nosník a k trupu upevněte křídlo. Pohledem zepředu zkontrolujeme souměrnost křídla a ocasních ploch. Pokud je vše v pořádku, trubku opatrně zalepte.
  21. Ocasní plochy a kormidla 2–3× přelakujte zaponovým lakem.
  22. V naznačených místech motýlkových ocasních ploch modelářským špendlíkem udělejte otvory pro závěs kormidla ze silonového vlasce (v sáčku J). Do připravených otvorů postupně vlepte 8–10 mm kousky silonového vlasce. Odpovídající otvory udělejte i v kormidlech č. 37 a přilepte je k závěsům.
  23. K ocasnímu nosníku přilepte trubice lanovodů ovládání kormidel. Pákou kormidla č.38 protáhněte drát lanovodu se Z-ohybem a páku přilepte ke kormidlu.

Zalétání modelu

  1. Sestavený model dovažte tak, aby těžiště bylo v poloze uvedené na plánku modelu (vyznačeno „“). Zjistíte to tak, že prsty podepřete křídlo v místě těžiště. Pokud je model správně vyvážený, udrží se model v rovnovážné poloze (nepřepadá ani dopředu ani dozadu).
    Volně létající model: Pokud model provozujete jako volný, do přídě umístěte odpovídající zátěž. Pro účast na soutěžích větroňů kategorie F1H (A1) je nutno do prostoru těžiště umístit dodatečnou zátěž, aby hmotnost modelu byla vyšší než 220 g.
    RC model: Pokud budete model provozovat jako rádiem řízený, správnou polohu těžiště se snažte dosáhnout vhodným rozmístěním akumulátoru a palubní elektroniky, abyste model nemuseli dovažovat vůbec nebo jen velmi málo.
  2. U volně létajícího modelu v prostory kabiny vhodně zafixujte drátová táhla řízení tak, aby s nimi šlo ztuha pohybovat (například přelepením trubice a drátu lanovodu kouskem samolepící pásky). Pomocí kormidel pak optimálně dolaďte kluz modelu. Pro zalétávání obě kormidla nastavte tak, aby byla v rovině s pevným stabilizátorem.
  3. Pro zalétání modelu si vybereme klidné slunečné počasí. Zvolíme si vhodnou travnatou plochu daleko od silnice, rybníka nebo sloupů elektrického vedení. Model vždy vypouštějte přímo proti větru. Jeho směr snadno zjistíte vyhozením několika stébel trávy do vzduchu.

Volně létající model: Model uchopte pod křídlem a s přídí lehce skloněnou k zemi jej s mírným švihem vypusťte. Sledujte jeho let. Houpe-li se model při letu, obě kormidla vychylte poněkud dolů (obě stejně). Klesá-li model prudce k zemi, obě kormidla vychylte poněkud nahoru. Zatáčí-li model doprava, vychylte (při pohledu zezadu) levé kormidlo dolů a pravé o stejný kousek nahoru. Zatáčí-li model doleva, vychylte levé kormidlo nahoru a pravé o stejný kousek dolů. Opakujte, dokud nedosáhnete plynulého kluzu. Před každým letem zkontrolujte, zda je křídlo ve správné poloze na trupu.

RC model zaklouzejte stejným způsoben jako volný model, jen směr letu již korigujte podle potřeby ovladači a trimy na vysílači.

Po zalétání můžeme model vlekat pomocí 50 m rybářského vlasce nebo vystřelovat katapultem vytvořeným z 5 metrů gumy 3×2 mm a 20 metrů rybářského vlasce. Na konec vlasce na „straně modelu“ přivažte kovový kroužek (dračí smyčka je velmi dobrý druh uzlu pro tento účel) a praporek (kousek červené látky, který lanko zviditelňuje při vleku a pomáhá při vyhledávání jeho konce v trávě). Nezapomeňte na vhodnou cívku, aby se vlasec nezamotal.