KAVAN DINGO A3 Glider Kit 796mm - Návod ke stavbě
Úvod
Větroň kategorie A3 DINGO je určen začínajícím modelářům, kteří již mají zkušenosti se stavbou jednoduchých házedel a menších modelů potahovaných papírem. Budete potřebovat základní modelářské nářadí, lepidla a laky, které v budoucnu využijete i při stavbě dalších modelů. Před zahájením stavby, prosím, důkladně prostudujte návod ke stavbě a stavební výkres.
Ještě než začnete
Lepidla: Můžete použít acetonová modelářská lepidla (UHU Hart, Kanagom apod.), voděodolná disperzní lepidla (KAV9960 KAVAN Disperzní lepidlo, BISON Super Wood apod.) nebo střední vteřinové lepidlo (Power CA, KAV9952 KAVAN CA střední apod.).
Laky: KAVAN Lepící (KAV9987), napínací (KAV9986) a lesklý (KAV9989) lak a ředidlo pro ně (KAV9990) z řady KAVAN Classic.
Nářadí a další potřeby: Dokonale rovná pracovní deska, do níž je možno zapichovat špendlíky (např. laťovka nebo spárovka aspoň 300×700 mm), modelářský nůž s výměnnými čepelemi (např. Excel K1 s čepelemi č. 11), lupenková pilka s jemnými listy, brousítka s brusným papírem č. 180 a 360–400, modelářské špendlíky, nůžky, plochý a kulatý jehlový pilník, měkký plochý vlasový štětec, tenkou čirou plastovou fólii na zakrývání stavebního plánu (např. rozříznutý velký polyetylénový sáček, zakrývací fólie pro malíře pokojů apod.).
Bezpečnostní opatření
Model, který budete stavět a létat, není hračka! Ačkoliv Vám může připadat lehký a pomalý v letu, je schopen při nesprávném zacházení způsobit zranění nebo jiné škody. Je na Vás a jen na Vás, zda model postavíte správně, řádně zalétáte a dále budete létat v souladu s běžnými zvyklostmi a pravidly (a také selským rozumem). Pokud s modely letadel právě začínáte, požádejte o radu ve Vašem modelářském obchodu nebo zkušeného modeláře v místním modelářském klubu tak, abyste našli dobrého instruktora.
Před stavbou: Model stavte přesně podle návodu. Neměňte nebo neupravujte model, protože pokud tak učiníte, riskujete, že model může být nebezpečný nebo neschopný letu. Najděte si čas pro stavbu, stavějte vše pevně a spolehlivě. Použijte odpovídající nářadí, příslušenství a další vybavení, které je v prvotřídním stavu. Správně instalujte všechny části modelu a model kontrolujte před prvním a každým dalším letem.
Technické údaje
Rozpětí | 796 mm |
Délka | 655 mm |
Hmotnost | 150 g |
Stavba modelu
- Stavební výkres položte na rovnou pracovní desku a překryjte jej tenkou čirou plastovou fólií, která jej bude chránit před přilepením kostry modelu. Máte-li jen malou pracovní desku, plánek můžete opatrně rozstřihnout na menší části – např. s křídlem, vodorovnou ocasní plochou atd.
- Než díly přilepíte na místo, vždy předem na sucho, bez lepení vyzkoušejte, zda správně lícují.
- Balsové a smrkové nosníky a lišty jsou ve stavebnici o něco delší, než je třeba. Při lepení ponechejte přesah na obě strany, na přesnou délku se oříznou/zabrousí až po dokončení příslušné části modelu.
Křídlo
Křídlo má na stavebním výkresu nakreslené obě poloviny, takže je můžete stavět současně, pokud chcete. Hotová balsová žebra 1 (Det. G–G) začistěte jemným brusným papírem.
Na plánek lehce přišpendlete tenkými špendlíky lichoběžníkovou náběžnou lištu 2 a balsovou odtokovou lištu 3 s vybroušenými drážkami pro žebra (pozor – je levá a pravá, řiďte se podle drážek). Mezi náběžnou a odtokovou lištu křídla vlepte balsová žebra 1. Dále pak mezi náběžnou a odtokovou lištu křídla vlepte zároveň s okrajem křídla balsové žebro 4 – se zbroušeným úkosem směrem ke kořenu křídla (Det. F–F).
Shora do zářezů v žebrech 1 vlepte hlavní nosník křídla 5 ze smrkové lišty 3×8 mm; ke kořenovému žebru 4 jej zatím nelepte. K náběžné a odtokové liště (do rohů) nalepte výkližky 6. Spoje žeber s náběžnou i odtokovou lištou a nosníkem znovu ve všech místech spojení přetřete lepidlem a nechejte řádně zaschnout. Stejným způsobem slepte i druhou polovinu křídla.
Po zaschnutí lepidla zařízněte nosníky na koncích obou částí křídel do roviny s koncovými žebry. Na obou polovinách křídla zaoblete náběžné hrany do tvaru profilu (Det. D–D). Na obě vnější části křídla přilepte koncová žebra 7, po zaschnutí lepidla zaoblete jejich hrany do tvaru dle plánku. Znovu překontrolujte zbroušení tuhých potahů obou polovin křídla – po přiložení obou polovin křídla k sobě musí být vzepětí křídla 150 mm (Det. E).
K hlavnímu nosníku 5 a do zářezu v kořenovém žebru 4 na jedné polovině křídla přilepte z obou stran překližkové spojky křídla 8 tak aby jejich horní hrana byla v rovině s horní hranou hlavního nosníku. Styčné plochy kořenových žeber, náběžné a odtokové lišty a vyčnívající spojky 8 natřete důkladně lepidlem a obě poloviny křídla slepte tak, že jednu polovinu křídla položíte na rovnou pracovní plochu a zatížíte (např. opatrně položenými časopisy uloženými v plastovém sáčku). Druhou polovinu křídla přitlačte k polovině na pracovní desce a podložte jí například knihami tak vysoko, aby konec křídla byl ve výšce 150 mm nad pracovní deskou. Ujistěte se, že náběžné i odtokové hrany obou polovin jsou v jedné přímce. Lepidlo pak nechejte důkladně vytvrdit. Poté spoj přebruste, následně i celé křídlo. Poté křídlo celé znovu přebruste jemným brusným papírem - nyní je připraveno k potahování.
Vodorovná ocasní plocha
Vodorovná ocasní plocha (zkráceně VOP) se stejně jako křídlo staví přímo na plánku chráněném čirou plastovou fólií. Smrkovou odtokovou lištu 11 přišpendlete na výkres výškovky s přesahem na obě strany. K odtokové liště 11 přilepte balsovou podložku 12 a následně k ní smrkovou náběžnou lištu 13 s přesahem na obě strany a zajistěte špendlíky. Mezi náběžnou a odtokovou lištu vlepte balsové lišty 14. Lepte je postupně od vnějších konců VOP směrem ke středu VOP.
Po dokonalém zaschnutí lepidla VOP sejměte z plánku, zařízněte přesahy náběžné a odtokové hrany a nalepte koncové oblouky 15. Náběžné a odtokové hrany zaoblete brusným papírem do tvaru profilu (Det. A–A). Po potažení výškovky papírem na balsovou podložku 12 přilepte bambusový kolík (ø2,5×40 mm) 16 tak, aby přesahoval odtokovou hranu VOP o 15 mm.
Trup a svislá ocasní plocha
Trup má tyčkový nosník ocasních ploch a vpředu hlavici s dostatkem místa pro zátěž a případnou instalaci časovače. Pokud hodláte používat časovač, je nyní vhodná doba, abyste pro něj připravili výřez v hlavici trupu 25. Nejprve slepte lože křídla. Na překližkovou desku 20 přilepte do roviny s vnějšími okraji dvě balsové lišty 21. Lože křídla přilepte na horní část trupu 25 tak, aby jeho střed byl v podélné ose trupu a lože přečnívalo stejně před oba boky trupu.
Na oba boky trupu přilepte vymezovací podložky 22 tak, aby se jejich přední hrana kryla s přední hranou lože křídla a zespodu se jej dotýkaly. Následně pak přilepte z obou stran smrkové lišty ocasního nosníku 3×8 – délky 450 mm 23. Přilepte je na trup tak, aby byly přesně zasunuty do vymezovacích podložek 22 a v zadní části hlavice trupu se dotýkaly lože křídla. Mezi obě lišty ocasního nosníku 23 vlepte balsový pásek 24 (3×8×75 mm) – lepidlo naneste na oba jeho boky a vložte jej mezi lišty trupu 23 a stáhněte k sobě – např. kolíčky na prádlo. Ihned potom položte trup na „stojato“ ložem křídla 20 na desku s plánkem (půdorys) a zkontrolujte, zda obě lišty trupu i balsový pásek leží na pracovní desce a zároveň při pohledu shora zadní část trupu se kryje s lištami na plánku. Celý trup musí být přímý, rovný a nezkroucený.
Zaoblete náběžnou a odtokovou hranu směrovky 30. Špičkou hrotitého modelářského nože opatrně vyřízněte do kýlovky 28 a směrovky 30 drážky pro závěsy směrovky 29 z mosazného plechu. Závěsy vlepte vteřinovým lepidlem do směrovky a poté do kýlovky tak, aby mezi směrovkou a kýlovkou byla malá štěrbina umožňující směrovku vychylovat. Sestavenou svislou ocasní plochu vlepte mezi lišty trupu – zároveň se spodní stranou lišt.
Do hlavice trupu zalepte poutací kolík křídla 35, do zadní části trupu navrtejte otvor o průměru 2,5mm a hloubce 10 mm a vlepte do něj poutací kolík výškovky 34. Dále slepte lože vodorovné ocasní plochy. Na překližkovou podložku (tl. 1mm - 25×15mm) 26 přilepte smrkovou lištu (3×5×25 mm) 27. Lože nalepte ze shora na lišty trupu do výřezu ve svislé ocasní ploše. Je nutno kontrolovat, aby lože VOP bylo přilepeno tak, aby při pohledu zepředu byla VOP položená na lože kolmá na boky hlavice trupu a při pohledu shora byla její náběžná hrana kolmá na podélnou osu trupu. Do lišty 27 na loži VOP 26 dle Det. J–J jehlovým pilníkem vybruste (nebo vyřízněte lupenkovou či žiletkovou pilkou) dvě drážky široké asi 1,5mm pro poutací gumu výškovky. Na konec trupu přilepte balsovou podložku 39 (tl. 3mm – 9×12 mm) a potom jí zabruste do úkosu tak, aby na ní ležela VOP v celé ploše.
Do hlavice trupu zasuňte závaží 32 a z obou stran přilepte (zároveň s kraji trupu) boční kryty 33. Mezi lišty ocasního nosníku 23 vlepte balsovou rozpěru 38 (6×8–20 mm). Ke spodní zadní části trupu přilepte ostruhu 40.
Lakování a potahování
Celý model opatrně přebruste jemným brusným papírem a 2× nalakujte velmi řídkým lepícím lakem (zředěný ředidlem v poměru nejméně 1:1 – lak musí téci jako voda, nikdy nepoužívejte neředěný lak). Po zaschnutí každé vrstvy laku celý model znovu přebruste jemným brusným papírem.
Potah modelu je z papíru Vlies. Papír můžete ke kostře modelu přilepit vodou naředěným disperzním lepidlem nebo jej můžeme rovnou přilakovat řídkým lepicím lakem. Papír orientujte vlákny ve směru rovnoběžném s náběžnou hranou křídla nebo vodorovné ocasní plochy, nikoliv napříč. Papír dodávaný ve stavebnici je již nařezán na optimální velikost pro potahování jednotlivých ploch.
VOP: Nemáte-li ještě větší zkušenosti s potahováním, doporučujeme začít s vodorovnou ocasní plochou, na které si potahování „nacvičíte“. VOP potáhněte nejprve zdola jedním pruhem papíru – lepidlem natřete náběžnou a odtokovou lištu a všechna žebra. Papír přiložte na kostru a opatrně přihlaďte (pokud používáte lepení lakem, po přiložení papíru na kostru jej přilakujte po celé ploše řídkým lepícím lakem). Po zaschnutí lepidla (laku) potahový papír po obvodu ořízněte tak, aby zůstal přesah 4–5 mm. Přesahující papír ohněte dle hrany a přilepte (přilakujte) ke kostře.
Poté VOP potáhněte stejným způsobem jedním pruhem papíru shora. Přesahující papír ohněte dle hrany a přilepte (přilakujte) ke kostře.
Křídlo: Křídlo potáhněte 4 pruhy papíru (nezapomeňte, že pruhy pro horní stranu křídla jsou širší – horní strana křídla je klenutá). Potahovat začněte opět zespodu – lepidlo naneste na náběžnou a odtokovou lištu a všechna žebra, přiložíte pruh papíru na polovinu křídla a papír přihlaďte prsty ke kostře. Stejným způsobem potáhněte zespodu i druhou polovinu křídla. Po zaschnutí lepidla (laku) potahový papír po obvodu ořízněte tak, aby zůstal přesah 4–5 mm. Přesahující papír ohněte dle hrany a přilepte (přilakujte) ke kostře.
Poté obdobným způsobem potáhněte dvěma pruhy papíru i horní stranu křídla – lepidlo naneste na náběžnou a odtokovou lištu, hlavní nosník a všechna žebra. Přesahující papír již známým postupem ořízněte, ohněte dle hrany a přilepte (přilakujte) ke kostře.
Trup není potřeba potahovat. Potah křídla a VOP je poté možno vypínat zředěným napínacím lakem. Jakmile je potah rovnoměrně napnutý (po 1–2 vrstvách laku), můžete přilakovat barevné papírové doplňky – a pokračovat v lakování.
Celý model nalakujte za sucha a teploty nad 20°C (některé druhy laků mají tendenci při nižší teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu bělat – pokud se tak stane, zpravidla pomůže přemístění do suchého a teplého prostředí a opatrné přetření modelu čerstvým ředidlem používaným pro ředění laku), celkem 3–5 vrstev velmi řídkým lakem. Na trup po natření bezbarvým lakem a následném přebroušení můžete přilakovat barevné papírové doplňky - vyznačení kabiny apod. Mezi jednotlivými nátěry nechejte lak několik dnů schnout – sledujte také, zda se křídlo nebo VOP nekroutí. V případě, že by došlo k většímu deformování, je nutno takový díl po každém lakování položit na rovnou desku chráněnou plastovou fólií, zatížit (opět pomohou časopisy vložené do plastového sáčku) a nechat důkladně zaschnout. Jako poslední vrstvu můžete nanést řídký lesklý lak.
Samolepky nalepujte až nakonec na nalakovaný model.
Konečné sestavení modelu a vyvážení
Na levý bok hlavice trupu upevněte bočním vlečný háček 36 pomocí 2 vrutů 37 v poloze dle stavebního výkresu (vlečný háček je nastavitelný – při silnějším větru se posunuje směrem dopředu, při slabém větru směrem dozadu tak, aby model během vleku hladce stoupal v plynulém oblouku).
Křídlo i vodorovnou ocasní plochu připoutejte gumou dodávanou ve stavebnici. Na každém konci poutací gumy uvažte „očko“, které pak navléknete na poutací kolík.
Na obě strany lože křídla si zespodu označte lihovým značkovačem nebo kouskem barevné samolepky správnou polohu těžiště (na plánku vyznačeno šipkou). V tomto místě křídlo podepřete prsty. Trup modelu by se měl ustálit ve vodorovné poloze. Zvedá-li se příď modelu nahoru, dovažte např. plastelínou přilepenou na přední část trupu (po konečném zalétání můžete plastelínu nahradit např. malými vruty zašroubovanými do hlavice).
Zalétání modelu
Znovu zkontrolujte správnou polohu těžiště a nemáte-li příliš zborcené křídlo nebo vodorovnou ocasní plochu modelu. Model zalétávejte za klidného, bezvětrného počasí - nejlépe navečer.
Model uchopte pod křídlem a s přídí lehce skloněnou k zemi jej s mírným švihem vypusťte. Sledujte jeho let. Sestupuje-li příliš strmě dolů, zkontrolujte vyvážení. Je-li v pořádku, podkládejte VOP vzadu pod poutacím kolíkem tenkými podložkami tak dlouho, až model plynule klouže k zemi.
V případě, že model po hodu „houpe“, naopak zadní podložku pod výškovkou (39) snižte. Po zaklouzání směrovku 30 vychylte asi 2 mm doleva (při pohledu od ocasu ve směru letu). Díky tomu by měl nyní model po vypuštění létat ve velkých levých kruzích, zatímco při vleku by jej tah působící na nesouměrně umístěný boční vlečný háček měl udržovat v přímém letu.
Po zaklouzávání můžete DINGO zkusit vlekat na silonovém vlečném lanku (rybářském vlasci) dlouhém 25 m.
Vlečné lanko je třeba nejprve připravit: Přivažte kovový kroužek (dračí smyčka je velmi dobrý druh uzlu pro tento účel) a praporek (kousek červené látky, který lanko zviditelňuje při vleku a pomáhá při vyhledávání jeho konce v trávě) ke konci lanka na „straně modelu“. Kroužek zachyťte za vlečný háček, lanko rozviňte, a zatímco pomocník drží model, s volným koncem postupuje proti větru, dokud není lanko mírně napjaté – držte jej tak až do vypuštění modelu. Model se vypouští prakticky vodorovně, s přídí jen velmi mírně vzhůru.
Dejte pomocníkovi znamení a oba se rozběhněte proti větru – pomocník po několika krocích model vypustí. Vy svižným tempem běžte proti větru a neustále sledujte model pohledem přes rameno. Rychlost běhu přizpůsobujte rychlosti stoupání modelu. Model musí lanko napínat stálou silou a plynulým obloukem stoupat. Čím je vítr silnější, tím můžete běžet pomaleji. Pokud tah v lanku povoluje a model stoupá jen zvolna (popř. vybočuje do strany), je třeba běh zrychlit.
Naopak, pokud tah v lanku sílí a model má tendenci prudce vybočit na jednu stranu, je třeba běh zpomalit a počkat, až se model srovná do přímého směru. Vlekat je třeba s citem. Zvláště za silnějšího větru by při příliš rychlém vleku mohlo dojít k poškození modelu (mohla by vám „zatleskat křídla“). Jakmile se vám dostane téměř nad hlavu, správně seřízený model by měl mírně uhýbat do levé zatáčky - v tom okamžiku se zastavte a model nechejte, aby vás předlétl a uvolnil se z vlečného lanka.
Pro zálet posuňte vlečný háček co nejvíce dopředu. V průběhu zalétávání modelu můžete háček postupně posouvat dozadu, podle toho, jak se chová na vleku – pokud stoupá neochotně, je třeba jej posunout dozadu. Pokud se ve vleku vzpíná a ochotně vybočuje do stran, je třeba jej posunout dopředu. Kruhy v kluzu seřizujte na velký průměr, aby model neletěl ve velkém náklonu. Seřízení provádějte opatrným přihýbáním směrovky. Výchylka pro kroužení stačí velmi malá, okolo 2 mm. Pro soutěžní létání je vhodné model upravit pro determalizátor s časovačem, který po uplynutí nastaveného času vyklopí vodorovnou ocasní plochu nahoru (cca 45°), a model ve velkých zhoupnutích sám přistane.
Obsah stavebnice
Díl | Číslo na výkresu | Množství |
---|---|---|
Hlavice trupu – ceiba tl. 8 mm | (25) | 1 |
Stavební výkres | 1 | |
Stavební návod | 1 | |
Potahový papír Vlies – arch | 3 | |
Brusný papír jemný + hrubý | 1+1 | |
Svazek lišt | ||
Lišty trupu 3×8×450 mm | (23) | 2 |
Náběžná balsová lišta 7×7×410 mm | (2) | 2 |
Odtoková balsová lišta 14×4,5×410 mm | (3) | 2 |
Smrkový nosník křídla 3×8×410 mm | (5) | 2 |
Smrková lišta 3×5×410 mm | (11, 13) | 2 |
Sáček s drobnými díly A | ||
Boční kryt trupu | (33) | 2 |
Vymezovací podložky trupu | (22) | 2 |
Balsový pásek trupu 3×8×75 mm | (24) | 1 |
Balsová klapka směrovky | (30) | 1 |
Poutací kolík křídla ø3×30 mm | (35) | 1 |
Poutací kolík výškovky ø2,5×22 mm | (34) | 1 |
Zadní balsová podložka VOP ø3×9×12 mm | (39) | 1 |
Překližková podložka tl.1 – 25×15 mm | (26) | 1 |
Smrková lišta podložky VOP 3×5×25 mm | (27) | 1 |
Ocasní nosník – Balsa 6×8×20 mm | (38) | 1 |
Ostruha | (40) | 1 |
Vlečný háček | (36) | 1 |
Vrut | (37) | 2 |
Závěs směrovky (mosazný plech) | (29) | 2 |
Závaží ø20×8 mm | (32) | 1 |
Sáček s drobnými díly B | ||
Kýlovka | (28) | 1 |
Lože křídla | (20) | 1 |
Balsová lišta 3×5×120 mm | (21) | 2 |
Kořenové žebro křídla (zkosené) | (4) | 1+1 |
Koncové žebro | (7) | 2 |
Spojka křídla „V“ | (8) | 2 |
Výkližky - výztužné trojúhelníky | (6) | 8 |
Sáček s drobnými díly C | ||
Základní žebro křídla | (1) | 20 |
Sáček s drobnými díly D | ||
Balsová lišta VOP 3×5×59 mm | (14) | 8 |
Balsová lišta VOP 3×5×69 mm | (15) | 2 |
Balsová středová výztuha 3×20×59 mm | (12) | 1 |
Kolík výškovky ø2,5×40 mm | (16) | 1 |